A DISC egy logikusan felépített, kutatásokkal alátámasztott, a magyarországi népességre validált magatartás-profil rendszer. Olyan egyszerűen használható módszer, amellyel önmaguk és környezetük magatartását jobban megértve, eredményesebben tudunk kapcsolatokat építeni, együttműködést fejleszteni, vagy akár a konfliktusokat megelőzni.
A DISC rendszerét megismerve tisztábban láthatják saját erősségeiket, amivel könnyebb lesz utat találni a tőlük különböző‘ viselkedési stílussal bíró emberekhez.
A tréning célja
Segítsen meghatározni azokat az illeszkedő viselkedésmintákat, attitűdöket és hozzá kapcsolódó saját erőforrásokat, amelyeket alkalmazva az egyének a szervezet bármely szintjén, akár külső-belső ügyfelekkel hatékonyabban lesznek képesek kommunikálni.
A tréning tartalma
- DISC elméletének és felhasználási területeinek megismerése
- Speciális esettanulmányokon, szituációs gyakorlatokon keresztül az elméleti anyag mélyítése, és gyakorlatba helyezése
- Az egyes típusok értékeinek a megerősítése
- Egyes típusokkal vałó hatékony kommunikációs stratégia kidolgozása
- Az asszertív viselkedés kulcselemei
- Az önbizalom és a magabiztos fellépés
- Önérvényesítés konfliktushelyzetben
- Válasz az ellenvetésekre
- Építő visszajelzések alkalmazása
Az együttműködő légkör pozitív hatással van a teljesítményre, a minőségre, az ügyfelek elégedettségére és a cég egészének teljesítményére.
Alkalmazott módszertan
- A tréning egyéni Önismereti blokkal kezdődik, mely során a résztvevők azonosítják a saját viselkedési preferenciáikat és a jellemző kommunikációs stílusukat
- Ez után választ keresnek arra, hogy önmaguk és mások viselkedésében melyek azok az egyéni motivációs tényezők, melyek a kommunikációjukban fellelhető
- Kérdőíves módszerrel felmérik a jelenleg működtetett kommunikációs stílust
- Kitérünk arra, hogy az egyes élethelyzetek (pl. változás, váratlan események, stressz) hogyan hatnak az egyének kommunikációjára
- Csoportos megbeszéléssel értékelik az eredményt
- Megtanulják és gyakorolják az asszertív kommunikáció alkalmazás lépéseit
- Valódi helyzeteben tesszük próbára a helyzethez igazítható optimális kommunikációt úgy, hogy a résztvevők egymás megoldásaira reagálnak. Ez a módszer a visszajelzés fontosságára és alkalmazására is fókuszál.
A tréning eredményeképp
- együttműködés és kommunikáció fejlődése az azonos és a különböző viselkedésmintázatú kollégák között
- minőségi kapcsolatok alakítása
- erősödő önbizalom
- csapateredményesség javulása
- pozitív légkör stabilizálása.